Załącznik do zarządzenia

Załącznik 1 do ZARZĄDZENIA Nr 43/2011 z dnia 21 listopada 2011r. Dyrektora Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. Barbary Borzym w Radomiu w sprawie wdrożenia Regulaminu dotyczącego sposobu i zasad udzielania świadczeń zdrowotnych osobom posiadającym status kombatanta lub osoby represjonowanej.
Regulamin dotyczący sposobu i zasad udzielania świadczeń zdrowotnych osobom posiadającym status kombatanta lub osoby represjonowanej.

I. Cel:
Program „Szpitale przyjazne kombatantom” ma na celu zabezpieczenie realizacji świadczeń zdrowotnych dla Kombatantów i Osób Represjonowanych na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu, w taki sposób, aby osiągnąć poprawę dostępności, jakości i organizacji udzielanych świadczeń zdrowotnych.

II. Zasady:
1. Zapewnienie kombatantom i osobom represjonowanym warunków do prawidłowego leczenia poprzez pełną realizację obowiązujących zapisów zawartych w znowelizowanej ustawie z 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.(Dz. U. z 2008r, nr 164 poz.1027, ze zm.).
2. Respektowanie prawa kombatantów do korzystania poza kolejnością i bez skierowań od lekarza ze świadczeń opieki zdrowotnej.

III. Rodzaje dokumentów uprawniających do świadczeń zdrowotnych:
1. Kombatanci na podstawie zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich wydanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2. Inwalidzi wojenni na podstawie legitymacji inwalidy wojennego wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-51
3. Osoby represjonowane na podstawie legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-52.
4. Legitymacje przynależności do organizacji kombatanckiej nie są dokumentem określającym status kombatanta.

IV. Opis postępowania:
1. Wszyscy pracownicy szpitala (stosownie do zajmowanego stanowiska) posiadają niezbędną wiedzę, w zakresie Regulaminu postępowania przyjętego w jednostce w ramach programu.
2. Osoba uprawniona informuje personel medyczny o fakcie posiadania dokumentu uprawniającego do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.
3. Personel podejmuje czynności zgodnie z Regulaminem.
4. Personel oznacza dokumentację medyczną symbolem K.OR u góry Historii Choroby, natomiast teczkę w której znajduje się Historia Choroby w lewym górnym rogu np. O/P1-K.OR.

V. Przestrzeganie założeń programu:
Osoba uprawniona w trakcie pobytu w jednostce może zawsze kontaktować się z Pełnomocnikiem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – mgr Bożena Kosińska Pielęgniarka Naczelna tel. 48 3324556.