WAŻNA INFORMACJA!

Korzystanie z naszego serwisu oznacza zgodę na przechowywanie na komputerze plików cookies.

Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz pod TYM linkiem


logo Samodzielny Wojewódzki Publiczny
Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki
Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym
  Konferencja Radomska Wiosna Psychiatryczna 2019
   
SWPZZPOZ im. dr Barbary Borzym

Aktualności

Informacje o szpitalu

Lecznictwo

Oddziały szpitalne

Autyzm

Kontakt

Zamówienia Publiczne

Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

MF EOG 2009-2014

INWESTYCJE

Ochrona Danych Osobowych

Konferencja Radomska Wiosna Psychiatryczna 2019

Konferencja Radomska Wiosna Psychiatryczna 2019 
E-usługiSłowo:Licznik odwiedzin:
5342739


Administrator:

Hasło:Konferencja Radomska Wiosna Psychiatryczna 2019


Konferencja "Radomska Wiosna Psychiatryczna 2019" odbędzie się 12 kwietnia 2019 r. Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Program konferencji:
8:30 – 9:30 - Rejestracja.
9:30 – 9:35 - Otwarcie konferencji.
9:35 – 10:20 - Xeplion – skuteczne leczenie schizofrenii już od pierwszego podania - prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki.
10:20 – 11:05 - Zaburzenia psychiczne w ciąży prof. dr hab. n. med. Agata Szulc.
11:05 – 11:20 - Przerwa kawowa.
11:20 – 11:45 - Historia Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu dr Katarzyna Karpińska.
11:45 – 12:30 - Zaburzenia nastroju u chorych na schizofrenię – kto się martwi i czym? - prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki.
12:30 – 13:15 - Psychiatria środowiskowa – obraz mieszkania pacjenta ze schizofrenią, a podtypy tej choroby - dr n. med. Sławomir Murawiec.
13:15 – 13:40 - Warsztaty – indywidualny dobór leku w lęku i depresji dr n. med. Sławomir Murawiec.
13:40 - Zakończenie konferencji.
Po zakończeniu konferencji zapraszamy na lunch.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Za uczestnictwo przyznane zostaną 4 punkty edukacyjne.
W dniu 12.04.2019r. w sali konferencyjnej Szpitala Psychiatrycznego w Krychnowicach odbyła się konferencja naukowa „Radomska Wiosna Psychiatryczna” w Radomiu.
W spotkaniu wzięło udział 96 lekarzy, większość z dawnego województwa radomskiego oraz świętokrzyskiego, Lubelszczyzny, z Warszawy.
Pierwszy wykład był poświęcony nowym możliwościom leczenia osób chorych na schizofrenię preparatami w iniekcji o przedłużonym działaniu.
O zaletach, skuteczności i zasadach stosowania mówił prof. Andrzej Czernikiewicz i dr Tomasz Tafliński.
Paliperydon wchodzący na nasz rynek zainteresował wielu uczestników, zwłaszcza psychiatrów prowadzących pacjentów z trudnymi postaciami schizofrenii.
Szczególnym zainteresowaniem spotkał się pogląd o korzyściach z wczesnego wprowadzenia preparatów LAI vs preparaty przyjmowane codziennie.
Kolejny wykład prowadzony przez prof. Agatę Szulc, poruszał zagadnienie związane z leczeniem zaburzeń psychicznych w okresie ciąży. Wykład ten był przyjęty ze szczególnym zainteresowaniem, również przez lekarzy innych specjalności, biorących udział w konferencji (lekarzy POZ, neurologów, ginekologów). Z dużym zainteresowaniem przyjęto informację o planowanej publikacji nowych wytycznych PTP dotyczących stosowania leków psychotropowych w ciąży.
Po przerwie urozmaiconej kawą i domowym ciastem Goście wysłuchali wykładu dr Katarzyny Karpińskiej o historii szpitala psychiatrycznego w Radomiu, a także o początkach psychiatrii w naszym regionie sięgającym przełomu XIX i XX wieku. Prelegentka wspomniała wielu lekarzy oraz inne osoby zasłużone dla naszego miasta, nakreślając perspektywę rozwoju opieki nad osobami chorymi psychicznie oraz dynamikę zmian do stanu obecnego.
W dalszej części prof. Łukasz Święcicki przedstawił uczestnikom konferencji różne spojrzenia na schizofrenię: z punktu widzenia pacjenta, rodziny i lekarzy. Skupiając się na leczeniu pacjentów zbyt często pomijamy otoczenie w jakim pacjenci funkcjonują i bardzo zróżnicowane oczekiwania co do efektów leczenia prezentowane przez uczestników tego procesu.
Kwestie spojrzenia na pacjenta ze schizofrenią ze strony innej niż tylko objawy psychopatologiczne kontynuował w dalszym wykładzie „Psychiatria środowiskowa” dr Sławomir Murawiec. Uczestnicy wykładu mieli okazję przekonać się na konkretnych przykładach jak wiele informacji o stanie zdrowia pacjenta w przebiegu choroby, ale również przyczynach występowania takich a nie innych objawów można uzyskać poświęcając czas na analizę środowiska w jakim chory się wychowywał, rozwijał i w jakim aktualnie funkcjonuje.
Ostatnią częścią konferencji był prowadzony przez dr Sławomira Murawca warsztat Indywidualny dobór leku w lęku i depresji, który w oparciu o m.in. publikacje Jaak Panksepp wskazał jak ważne jest uwzględnienie przy planowaniu terapii dodatkowych efektów działania leków poza wskazaniem podstawowym (np. leki stosowane w depresji aktywizująco pacjenta vs leki stosowane w depresji z działaniem przeciwlękowym). W ocenie uczestników konferencji tematyka była ciekawa, dotyczyła bieżących, praktycznych problemów, a wykładowcy swoje tematy przedstawili w bardzo przystępny i merytoryczny sposób. Stąd większość uczestników zadeklarowała chęć przyjazdu do Radomia na kolejną edycję Psychiatrycznej Wiosny w Radomiu.


Autor: Szpital
 
 
:: home :: top